Ruská opatření na podporu cestovního ruchu

Domácí i zahraniční příjezdová turistika se nachází stále více v hledáčku ruské vlády. Přitažlivost dovolenkových pobytů v Rusku vlivem řady faktorů roste. Konstatoval to o novoročních svátcích v Soči premiér Dmitrij Medveděv, když komentoval připravované poskytnutí dotací na podporu domácích touroperátorů.

Letos premiér Medveděv, stejně jako řada dalších prominentních i ´běžných´ Rusů pobýval v horských střediscích v Soči v Krasnodarském kraji. Zdejší turistická a ubytovací zařízení postavená k olympiádě jsou nyní považována za svého druhu za nejluxusnější v Rusku.

Ruský premiér zde v průběhu novoročních svátků uspořádal poradu k otázkám rozvoje cestovního ruchu v Rusku. Pozornost Rusů k této destinaci byla vázána i dříve, ale po omezení možností cestovat do letovisek Egypta, a následně i Turecka, téma cestovního ruchu v ruských regionech se stalo aktuálnější.

Domácí turistika obsloužila v roce 2015 asi 50 milionů lidí, což představuje jednu třetinu ruské populace. Současně byl v incomingové turistice ustanoven rekord, když do země přicestovalo 20 mln. návštěvníků.

Potenciál pro rozvoj cestovního ruchu v Rusku je obrovský, a my musíme využít všech příležitostí zdůraznil premiér D. Medvěděv.

Domácí turistické agentury obdrží na rozvoj práce ve vnitrostátních programech dotace od vlády.

Potenciální nárůst příjmů ruských regionů z turistiky - v případě, že nejméně pět milionů Rusů, kteří dříve jezdili odpočívat do středisek v Turecku a v Egyptě ´přesedlají na Rusko´ přinese jednorázové zvýšení HDP o 700 miliard rublů,´ uvedl šéf ministerstva kultury Vladimir Medina.

Šéf Federální agentury pro cestovní ruch Oleg Safonov řekl, že od roku 2011, kdy probíhá realizace Federálního cílového programu rozvoje cestovního ruchu bylo do modernizace a výstavby infrastruktury cestovního ruchu investováno více než 51 miliard rublů. Další požadavky regionů na investice do segmentů cestovního ruchu, se odhadují na 35 miliard.

Musíme vytvořit co nejlepší podmínky pro rozvoj tohoto odvětví, řekl D. Medveděv. Jde o jeden z indikátorů kvality života v zemi. Ti, kdo plánují cestovat do Ruska, potřebují cenově dostupné letenky, jízdenky, bezpečnost v místech trávení volného času, možnost ověřit informace z internetu, dodal ruský premiér.

Ve vládě je na stole návrh, aby se těm touroperátorům, kteří mají v úmyslu zaměřit se na vnitrostátní lety, poskytly dotace," - řekl premiér. V loňském roce byl růst domácích letů bylo více než 14 procent. Navrhuje se nulová DPH za letenky pro domácí letecké přepravy. Za poslední rok se cena letenek vzrostly pouze o 5,6 procenta.

Ministerstvo dopravy slibuje, že poskytne 4,3 miliardy rublů na program podpory cestujících a turistů z Dálného východu. 100 milionů rublů vyčleněné na autobusy v rámci památkového okruhu Zlatý prsten.

Potřebujeme běžné soukromé cestovní kanceláře, spíše než vládní kampaně a aktivity, při kterých není často do konce jasné za co bude účastník kontrolován, zaznělo také na poradě.

Medveděv vyzval k modernizaci prázdninových destinací v Rusku.

x